Płyta osb jako poszycia ścian i dachów

Poszycie ścian i dachów jest kluczowe w każdej budowie. Przede wszystkim spełnia określone role, dlatego warto postawić na wysokiej jakości materiały, które do tego wykorzystamy. Poszycie wpływa między innymi na nośne elementy konstrukcyjne budynku i ma za zadanie ich usztywnienie, ponadto na stropach może stanowić podkład pod posadzki, płytki lub podłogę. W przypadku ścian, to do poszycia będziemy montowali elewację, a na dachu poszycie może być stosowane bezpośrednio pod pokrycie dachu, lecz w tym wypadku warto zawsze sprawdzić możliwości kombinacji i połączeń poszczególnych materiałów.

Ostatecznie poszycie wpływa również na bardzo prozaiczną rzecz, czyli zabezpiecza konstrukcję budowlaną przed nadmiarem wilgoci oraz zmianami temperatur. W przypadku poszycia ścian i dachów, bardzo często wykorzystywane są płyty OSB. To materiały drewnopochodne, które bardzo dobrze wywiązują się z zadań, które opisano wcześniej. Przede wszystkim bardzo dobrze reagują one na wilgoć, na które są odporne. Są rownież doskonałym wygłuszaczem, co bardzo szybko doceni każdy domownik.

Płyty idealnie sprawdzą się jako poszycie ścian

Płyty OSB bardzo dobrze sprawdzają się jako poszycie ścian. Można do nich dwustronnie dobudowywać kolejne moduły oraz pokrywać je innymi materiałami. W warstwie zewnętrznej będzie do elewacja lub okładzina elewacyjna. Wewnątrz poszycie wykonane z płyt OSB będzie wykończone specjalną okładziną. Płyty zapewnią stabilizację i sztywność pokrycia oraz wzmocnią parametry ścian w zakresie izolacji termicznej oraz akustycznej. Pamiętajmy o tym, żeby pomiędzy płytami OSB zachować około 3 milimetry odstępu.

W przypadku montowania poszycia, ważne są również wkręty oraz gwoździe, które wykorzystamy. W przypadku płyt OSB warto wybrać te odporne na korozję oraz dopasowane do typu płyty. Gwoździe i wkręty nie mogą być stosowane również blisko krawędzi płyt, ponieważ wówczas mogą ją uszkodzić i nie spełnią swojego zadania. W przypadku płyt OSB na poszyciu ścian, można stosować spiralne modele. Jeżeli jednak zastanawiacie się nad materiałem, który wykorzystacie na poszycia ścian i dachu, to płyty OSB świetnie się do tego nadają.