Zapoznawanie psa z kotem

„Żyć jak pies z kotem” to powiedzenie znane chyba każdemu. Przyjęło się, że psy i koty to swoi odwieczni wrogowie i ich spotkanie zawsze musi oznaczać konflikt i kłopoty, jednak nie zawsze musi tak być. Wszystko zależy od konkretnego psa i konkretnego kota oraz tego w jaki sposób został przeprowadzony ich proces oswajania.
Zatem jak oswoić psa z kotem? Jeśli marzymy o posiadaniu obu tych zwierząt jednocześnie najlepiej zdecydować się, aby zamieszkały w naszym domu w podobnym czasie i aby zarówno pies jak i kot były wtedy jeszcze młode.

 

To zwiększa szanse, że zwierzaki nie tylko się będą tolerować, ale wręcz nawiążą przyjacielską relację. Jeśli któreś ze zwierząt było pierwsze i jest już u nas zadomowione może drugiego, nowego zwierzaka wprowadzić na początku w transporterze. Ważne jest, aby na początku stale towarzyszyć zwierzakom w procesie ich zaznajamiania się.
Jeśli dochodzi do konfliktu należy interweniować, po czym kiedy emocje opadną zacząć proces zapoznawania się od nowa. Warto też dać każdemu ze zwierzaków miejsce do schowania się przed tym drugim. Dla kota może to być domek, do którego pies nie będzie miał dostępu a dla psa na przykład kojec lub klatka kennelowa.