Przecinamy drzewka owocowe

Nawet jeśli nie jesteśmy początkującym pracownikami i od kilku lat opiekujemy się naszymi drzewami osobowymi, to warto od czasu do czasu przypomnieć sobie jak przycinać drzewka owocowe. To bardzo ważne, jeśli chcemy cieszyć się zdrowa roślina a także dorodnymi owocami. W końcu to przecież na nich najbardziej nam zależy. Przygotowując się do tego właśnie zabiegu trzeba sobie przypomnieć, kiedy najlepiej przycinać poszczególne odmiany drzewek owocowych, a także w jaki sposób to robić.

 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że przycinanie drzewek owocowych ma na celu nie tylko ukształtowanie ich korony i pozbycie się zbędnych gałęzi, które nie kształtują się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Dobrze przyciąga korona drzewka owocowego charakteryzuje się tym, że korona jest równa i tak zagęszczenie, żeby każdą z gałęzi mogła zostać tak samo oświetlona. Dzięki temu drzewko może sie prawidłowo rozwijać A także dawać kształtne i dorodne owoce. Pamiętajmy także o tym, żeby przycinać każdą z gałęzi na odpowiedniej wysokości A nie według własnego uznania. Drzewka owocowe powinno się obciąć na wysokości powyżej drugiego pąku. W ten sposób uchronimy drzewko przed atakiem groźnych dla niego chorób oraz ładnie wprowadzimy koronę drzewa.

 

Pamiętajmy również, że drzewka owocowe przycinać się w różnym czasie. Niektóre z nich możemy pielęgnować w ten sposób już w lutym, inne w połowie wiosny, ale są również takie drzewka, które przycinać się dopiero pod koniec lata, czyli po okresie owocowania. Przykładem takiego drzewka owocowego jest morela.

 

Przycinając drzewka owocowe warto również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu naszych narzędzi. Słabo zaopatrzona albo brudne narzędzia mogą uszkodzić nasze drzewka owocowe, a przecież tego byśmy nie chcieli. Dbając o nasz sad powinniśmy pamiętać o odpowiedniej konserwacji narzędzi ogrodniczych, za pomocą których pielęgnujemy nasze drzewka owocowe. Nie zapominajmy również o innych roślinach w naszych ogrodach, ponieważ podobnej pielęgnacji potrzebują również krzewy.